Dlaczego libertarianie nienawidzą naturę?

piątek, 29 Czerwiec 2007 at 13:00 (Oto Ruch Ktory Sobie Wybraliście)

No właśnie. Dlaczego? Dlatego, że większość zielonych uważa, że żeby chronić środowisko, musimy zatrudnić do tego celu jednego z najgorszych niszczycieli środowiska na planecie (Państwo, żeby nie było)? Ale co to w ogóle ma do rzeczy? Czy nie można być libertarianinem ORAZ uważać, że jesteśmy odpowiedzialni za planetę, na której żyjemy i środowisko, które nas żywi? Bo czasem mam ważenie, że nie można – vide niedawny post Karen De Coster z LRC Blog:

http://blog.lewrockwell.com/lewrw/archives/013759.html

a także artykuł Francois Tremblay’a z Carnival of Anarchy:
Forget Trees, Just Give Me a Wifi Connection

no i oczywiście wszystkie tyrady George’a Reismana na mises.org – ale Reismana już dawno nie czytałem, bo wiem, że nie warto.

na to wszystko (a konkretniej na posta De Coster) Vache Folle wyprodukował zgrabną odpowiedź:
Karen DeCoster is Proud of Her Huge Carbon Footprint

No tak. Niby w ekonomii austriackiej chodzi o indywydualne preferencje i spełnianie swoich idiosynkratycznych potrzeb – ale kiedy tylko okazuje się, że twoje preferencje nie odzwierciedlają kultu postępu i technologii to jesteś Wielkim Antyrynkiowym Szatanem, Który Chce Zniszczyć Cywilizację. Ja pozwolę sobie jednak wysunąć ryzykowną tezę, że jeśli za paręset lat wszyscy wyginiemy, bo dzisiaj nie potrafiliśmy odpowiedzialnie zarządzać środowiskiem, to to, że przynajmniej zginiemy wolnorynkowcami dużym pocieszeniem raczej nie będzie.

No i to wszystko nie wspominając o tym, że duża część tego całego „postępu” powstała za rządowe pieniądze na zlecenie pewnych bogatych i wpływowych ludzi, którzy chcieli na tym bardzo skorzystać. Bo postęp technologiczny, choć oczywiście ma bardzo duże zalety, często ma też „efekty uboczne” a’la „teraz będziemy mogli zwolnić parędziesiąt tysięcy ludzi.” A technologia powina się rozwijać po to, żeby służyć ludziom, a nie im dokopywać, prawda?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: