Ukryta rewolucja

piątek, 9 Listopad 2007 at 16:49 (Polska, Ron Paul)

Rewolucja Rona Paula nie wzięła się z nikąd. Jak to się dzieje, że tak wielu z jego zwolenników popiera nie tylko jego chwyty marketingowe (Irak, em, um… Irak?) ale także różne rzeczy, które w mediach wywołują ironiczne uśmieszki „ach, ten Ron Paul, znowu coś wymyślił” – zniesienie Fedu, IRS, legalizacja narkotyków, wycofanie Amerykańskich wojsk z wszędzia itd. itp. Ludzie się nie przekonują do tego typu poglądów ot tak sobie.

Mój wniosek jest taki: że przez tyle lat w Ameryce istniała sobie Nockowska resztka, która siedziała cicho, nie głosowała, ale czytała – o ekonomii, historii, socjologii i powoli i żmudnie przekonywała się do libertariańaskich pozycji.

Kim oni są? Nie mam pojęcia. Może jakieś resztki boomu libertariańskiego lat 60. i 70., jacyś starzy SDS-owcy, może technomłodziki z Generacji Y, farmerzy z Zachodniej Ameryki, którzy pamiętają jeszcze czasy Starej Prawicy, może po prostu jacyś ojcowie i matki w średnim wieku mieszkający na suburbiach, którzy z zapałem czytują po nocach klasykę Ekonomii Austriackiej.

Ci wszyscy ludzie by pewnie dawno powymierali, gdyby ktoś nie dawał im pewnego ideologicznego domu – różne Partie Konstytucyjne, John Birch Society, no i pewnie nikt inny jak LewRockwell.com i Instytut Misesa. Wypada pogratulować wszystkim tym instytucjom kultywującym resztki klasycznego liberalizmu w Ameryce – do czasu, gdy zaczyna się okazywać, że te resztki nie są takie małe, są wkurzone i gotowe kopać tyłki!

To daje ogromną nadzieję. Ile jest takich ludzi na całym świecie, wykształconych (co niekoniecznie znaczy wyedukowanych), energicznych, którzy jedynie czekają na odpowiedni moment, by wydobyć z piwnicy dubeltówkę i zacząć strzelać do poborców odatkowych?

Ilu jest takich ludzi w samej Polsce?

Reklamy

4 Komentarze

 1. Pan Dzikus said,

  Ilu jest takich ludzi w samej Polsce? Mało. Amerykanie do 1913 roku mieli bardzo dobry ustrój i mają się do czego odwoływać. A my nie mamy bo ostatnia wolnościowa Polska to była I Rzeczpospolita. Poza tym w USA wciąż mogą posiadać bez większych problemów broń palną (choć regulacji ciągle przybywa) a jak głosi stare powiedzonko Szwajcarskie „Tylko uzbrojeni ludzie mają prawa polityczne.”

 2. kuskowski said,

  No nie wiem. To prawda, że oni mają doświadczenie z dobrymi ustrojami, ale z kolei my mamy doświadczenie ze złymi ustrojami. Można mówić co się chce o np. LiDzie, ale jak na europejskie standardy to jest to całkiem liberalna partia. Dziś wszędzie gada się o tym, jaki to liberalizm jest wspaniały. Polska to jeden z niewielu krajów, w których otwarcie się w mediach promuje wolne rynki (tzn. neoliberalne pseudowolne rynki, ale lepszy rydz niż nic) Jedyny problem to świadomość, czym liberalizm tak naprawdę jest.
  Polacy mają bardzo pozytywną cechę mentalności, a mianowicie traktowani zależności między Ludem a Państwem jako fundamentalnie antagonistycznej i generalne olewactwo różnych regulacji itd. To najceniejsze, co mamy i na czym możemy budować.
  Jeśli chodzi o broń palną to nie ma moim zdaniem związku. Prędzej indywidualistyczna postawa prowadzi z jednej strony do popularności broni, z drugiej do wolnościowego nastawienia. Ale z drugiej strony np. gun-happy Południe to region, w którym Paulowi wiedzie się najgorzej (obok tradycyjnie państwowo-socjalistycznych Wielkich Jezior).

 3. Pan Dzikus said,

  „Można mówić co się chce o np. LiDzie, ale jak na europejskie standardy to jest to całkiem liberalna partia. ”

  No nie wiem. W kampanii bezwstydnie przyznawali, że nie obniżą podatków. Inni przynajmniej kłamali, że obniżą.

  „Dziś wszędzie gada się o tym, jaki to liberalizm jest wspaniały. Polska to jeden z niewielu krajów, w których otwarcie się w mediach promuje wolne rynki (tzn. neoliberalne pseudowolne rynki, ale lepszy rydz niż nic)”

  W niewielu mediach. Jeśli chodzi o gazety i tygodniki to nie ma to właściwie żadnego znaczenia bo masy nie czytają gazet i tygodników. Zresztą jest ich niewiele. Dawniej był Wprost i Najwyższy Czas. Wprost stał się na jakieś dwa lata tubą PiS i go nie czytałem, nie wiem jak jest teraz. Został więc tylko „Najwyższy Czas” który ma nakład ledwie ze 30tys. Telewizja jest najważniejsza a jedyna w miarę liberalna telewizja to TV Biznes, którą też ogląda niewielka garstka ludzi.

  Poza tym Polacy pewnie myślą, że liberalizm to nieprywatyzowanie szpitali. W końcu „liberalna” PO zapowiedziała, że nie będzie ich prywatyzować, mimo, że wcześniej w jakimś dokumencie napisali, że trzeba to zrobić.

  „Polacy mają bardzo pozytywną cechę mentalności, a mianowicie traktowani zależności między Ludem a Państwem jako fundamentalnie antagonistycznej i generalne olewactwo różnych regulacji itd. To najceniejsze, co mamy i na czym możemy budować.”

  To prawda, ale jednocześnie jest to przyczyną tego, iż nie zależy im na dobrym i niewpieprzającym sie w życie prawie bo uważają, że im i tak się uda je olać i jakoś wywinąć. Amerykanie zaś przestrzegają nawet głupot, prawo ich uwiera i dlatego zależy im na jego poprawie.

  „Ale z drugiej strony np. gun-happy Południe to region, w którym Paulowi wiedzie się najgorzej (obok tradycyjnie państwowo-socjalistycznych Wielkich Jezior).”

  No ale jakby nie było, to Paul jest kongresmenem z Teksasu. Teraz może i nie wiedzie mu sie najlepiej bo widać na południu wolą bardziej religijnych reprezentantów ale jeśli Paul dostanie nominację Republikanów to spokojnie na południu zwycięży a dzięki swojej bezkompromisowej postawie wobec wojny, Patrioct Act i sprzeciwianiu się neo-conom ma szansę na zwycięstwo nawet w Kalifornii. Byleby tylko go nominowali.

 4. qwe said,

  Tylko UPR, to jedyna partia majaca program wolnosciowy, chca zniesc ten zasrany ZUS i obnizyc podatki.
  Mam nadzieje, ze Ron Paul bedzie prezydentem USA, zniesie FED i zakonczy ten teatrzyk Rockefellerow.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: